تجهیزات

مرکز تحقیقات دارورسانی نانو از نظر تجهیزات یکی از بهترین مراکز در منطقه می باشد. دستگاه ها و وسایل مورد استفاده در این مرکز همگی در زمینه نانو قابل استفاده هستند. دستگاه های زیر در مرکز نانو موجود بوده که توسط اعضای هیئت علمی و دانشجویان دانشگاه های سطح استان کرمانشاه و استان های همجوار قابل استفاده می باشند.


دستگاه الکتروریسندگی

دستگاه الکتروریسی Electrospining

الکتروریسندگی 

  نانوساختارهای یک­بعدی مانند نانو­میله­ها، نانولوله­ها، نانوسیم­ها و نانوالیاف در دهه­های اخیر اهمیت زیادی پیدا کرده­اند. در این میان نانو الیاف به دلیل خواص مکانیکی، فیزیکی و شیمیایی ویژه­ای چون سطح ویژه بالا، اتصال بین الیاف، فضای میکرومقیاس بین الیاف وهمچنین تخلخل بالا توجه خاصی را به خود جلب کرده­اند. نانوالیاف از نظر ابعادی دارای قطر با بعد میکرومتر و طول با بعد سانتی متر می­باشد.

روش­های متعددی برای تولید نانو الیاف ارائه شده است که از میان آن ها روش الکتروریسی را می توان به عنوان یک روش بسیار عملی و مناسب ارائه کرد.

الکتروریسی روشی مطلوب برای تولید نانو الیاف پلیمری است که اخیرا برای تولید نانو الیاف کربنی و سرامیکی نیز مورد استفاده قرار می­گیرد. تجهیزات مورد نیاز برای الکتروریسی به طور کلی به مخزن نگهدارنده پلیمر، نازل مویین، منبع ولتاژ بالا و صفحه جمع کننده خلاصه می شود. با اعمال میدان قوی الکتریکی به نازل مویین متصل به مخزن حاوی پلیمر، تحت تاثیر نیروهای الکترواستاتیکی، قطره محلول در سر نازل مخروطی شکل می­شود که به آن مخروط تیلور می­گویند، زمانی که ولتاژ از یک مقدار بحرانی عبور کند نیروی الکترواستاتیکی بر نیروی کشش سطحی غلبه می­کند و یک جت باردار خارج می­شود که به دلیل اعمال نیروی دافعه بالا ناشی از تجمع بارها مشابه، این لیف خود به میلیون­ها لیف ریزتر تبدیل می شود. جت تشکیل شده به سمت یک صفحه جمع کننده با بار مخالف پرتاب می شود و به دلیل رشد بی ثباتی­های الکتریکی طول جت نیز افزایش می­یابد. در حین مهاجرت جت، حلال مورد استفاده برای تهیه محلول پلیمری اولیه  تبخیر می­شود، با رشد جت سطح ویژه نیز افزایش می­یابد که خود باعث افزایش نرخ تبخیر حلال می­گردد و در نهایت نانو الیافی با قطر 20 تا 1000 نانومتر بر روی صفحه جمع کننده تجمع می یابند. نانو الیاف تولید شده دارای مصارف مختلفی از جمله غشاهای جاذب، آزاد سازی دارو، تهیه بافت های ترمیمی، تولید رگ های خونی مصنوعی، غضروف ، استخوان، عصب، زخم بندی،فیلتر،لباس های ایمنی شیمیایی و بیولوژیکی، تولید باتری و و سایل ذخیه کننده انرژی، حسگر ها نوری، شیمیایی، بایو حسگر ها، استحکام بخشی کامپوزیت ها و .... هستند.

شایان ذکر است که آزمایشگاه مرکز تحقیقات دارورسانی نانو هم اکنون مجهز به این دستگاه بوده و اساتید و دانشجویان قادر هستند با تعریف طرح طحقیقاتی در زمینه های مرتبط از این دستگاه استفاده نمایند.

نانودراپ

دستگاه نانودراپ 2000c         -      Nanodrop Spectrophotometer 2000c

نانودراپ

این دستگاه قادر است تنها با استفاده از 1 الی 2 میکرولیتر از نمونه و یا نمونه به اندازه ی حجم کووت را در زمانی کمتر از 10 ثانیه در کلیه طول موج های موجود در طیف مورد نظر با دقت 1 نانومتر، اسکن نماید و غلظت یا جذب نوری ماده مورد نظر را تعیین کند. با توجه به سرعت بسیار بالای دستگاه و میزان کم نمونه مصرفی، کاربران این دستگاه قادر خواهند بود ضمن صرفه جویی در زمان و هزینه، بسیاری از آزمایشات ژنومیکس، پرو تئومیکس و بیوشیمی را کنترل کیفی و بهینه نمایند. ویژگی های این دستگاه عبارتند از:

 

·        قابلیت اندازه گیری غلظت و کیفیت اسید های نوکلئیک از ng/ml 2 تا  ng/ml 15000 بدون نیاز به رقیق سازی نمونه (حجم نمونه 0/5 تا 2 میکرو لیتر) در محدوده زمان اندازه گیری کمتر از 5 ثانیه

.       حجم های کم (0/5 میکرولیتر) برای نمونه های غلیظ اسید نوکلئیک و پروتئین ممکن است استفاده می­شود.

·        محدوده طول موج: nm   190-840 با دقت جذب نوری  abs 0/003

·        اندازه گیری غلظت پروتئین ها - اندازه گیری دانسیته سلول­ها

·        اندازه گیری و تعیین غلظت RNA, dsDNA, ssDNA اولیگونوکلئوتیدها در حجم یک میکرو لیتر بدون احتیاج به رقیق سازی نمونه

·        اندازه گیری غلظت پروتئین های خالص بصورت مستقیم

·        اندازه گیری غیر مستقیم غلظت میکس پروتئینی با رسم منحنی استاندارد

·        تعیین غلظت اولیگونوکلئوتیدهای نشاندار شده جهت استفاده در Microarray

·        قابلیت ذخیره­سازی اتوماتیک کلیه اندازه گیری­ها به تفکیک جذب در هر نانومتر

.       استفاده از این تکنولوژی (اسپکتروفوتومتر نانو 2000 طیف کامل) قابلیت اندازه گیری غلظت نمونه تا 200 برابر بیشتر از نمونه های اندازه گیری شده توسط کووت استاندارد را دارد

 این دستگاه هم اکنون در آزمایشگاه مرکز موجود بوده و اساتید و دانشجویان از گروه های آموزشی شیمی، بیوشیمی، نانو، زیست و ... می توانند از آن استفاده نمایند

 

التراسونیک (پراب)

دستگاه پراب سونیک 


التراسونیک

کلمه آلتراسونیک Ultrasonic  به معنای مافوق صوت است. محدوده فرکانس شنوایی انسان 20 هرتز تا 20 هزار هرتز است. محدوده فرکانسی امواج مافوق صوت 40 کیلو هرتز تا چندین مگا هرتز می‌باشد. امواج مافوق، کاربردهای فراوانی از جمله در لیزر، سنجش فاصله، شستشوی دقیق ظروف آزمایشگاهی، تعیین فشار خون بیمار، همگن کردن مواد مذاب، حل نمودن مواد کم محلول در آب، پراکنده کردن مواد و سنتز نانوذرات دارد.

دو روش عمده­ی پراکنده کردن مواد که جهت سنتز نانوذرات به کار می روند شامل همگن­سازی با برش بالا و سونیکاسیون هستند. روش سونیکاسیون از جمله روش های روتین در آزمایشگاه جهت سنتز نانوذرات پلیمری، لیپیدی، لیپوزوم ها، فلزی و غیره می باشد.

التراسونیک موجود در آزمایشگاه نانو از نوع میله ای بوده که باعث افزایش کاراریی آن نسبت به انواع مخزنی می باشد. کاربر هنگام استفاده از این دستگاه قادر است قدرت و میزان سیکل وارد شده به نمونه را تغییر داده و بدین ترتیب به نانوذرات بهینه خود برسد.

این دستگاه هم اکنون در آزمایشگاه مرکز تحقیقات دارورسانی نانو موجود بوده و اساتید و دانشجویان محترم می توانند از امکانات آن استفاده نمایند.


تاریخ بروزرسانی : ۱۶ آبان ۱۳۹۴ ۰۹:۲۳

نانوهموژنایزر

دستگاه نانوهموژنایزر مدل SilentCrusher S Homogenizer, Heidolph

هموژنایزر 

 یکی از روش های بسیار معمول و کاربردی در تهیه نانو ذرات استفاده از همگن­سازی با برش بالا می باشد. این روش که به عنوان یک روش بالا به پایین تعریف می شود از روش های بسیار کاربردی می باشد. روش همگن­سازی با برش بالا، از یک همگن­ساز روتوراستاتور استفاده می­کند. همگن­سازهای روتوراستاتور برای افزایش نیروهای برشی توسعه یافته اند، به طوری که مصرف انرژی در یک سطح منطقی نگه­داشته می­شود. این دستگاه­ها به دلیل استفاده در صنایع داروسازی و غذایی برای تولید امولسیون  مورد توجه قرار گرفته­اند. دستگاه نانوهموژنایزر موجود در مرکز تحقیقات دارورسانی نانو از نوع پیشرفته این دستگاه ها می باشد که توانایی همگن کردن نمونه های 8 تا 10 میلی لیتری را در سرعت های 15 تا 60 هزار دور بر دقیقه دارد.تاریخ بروزرسانی : ۱۳ آبان ۱۳۹۴ ۱۱:۴۶