اخبار

محققین مرکز نانو، نانوهیدروژلهای مغناطیسی حامل داروهای شیمی درمانی تهیه کردند که در درمان سرطان مؤثر است.

محققین مرکز نانو، نانوهیدروژلهای  مغناطیسی حامل داروهای شیمی درمانی تهیه کردند که در درمان سرطان مؤثر است.

با توجه به عوارض جانبی بی شمار شیمی درمانی سرطان،طی مطالعاتی در این مرکز تحقیقی، هیدروژل های مغناطیسی حساس به دما و pH بر پایه ی پلیمر طبیعی کتیرا، پلی (N-ایزوپروپیل اکریل آمید)، پلی اکریلیک اسید و نانو ذرات آهن اصلاح شده با جفت کننده سیلانی با روش پلیمریزاسیون ساده ی رادیکالی سنتز شدند. در نهایت داروهای متوترکسات و دوکسروبیسین با روش فیزیکی درون هیدروژل ها بارگزاری شد.

دکتر مهدی جایمند مجری طرح بیان کرد: سامانه های دارویی طراحی شده دارای ساختار های متخلخل بود که به همین علت میزان بارگزاری مناسبی در حدود 80 درصد نشان دادند. مطالعات آزمایشگاهی داروی های فرموله شده نشان داد که هر دو سامانه دارای آزادسازی ناچیز دارو در شرایط فیزیولوژیک می باشند. در مقابل، در شرایط سرطانی هیدروژل های مغناطیسی فرموله شده آزاد سازی دارویی بالاتری را نشان دادند. سامانه های دارویی ساخته شده نسبت به داروهای متوترکسات و دوکسروبیسین خالص عملکرد بهتری در تست سمیت به روش MTT نشان داد.

وی افزود: با توجه به آنالیز های مختلف فیزیکی-شیمیایی و زیستی و خصوصیات منحصر بفرد هیروژل ها، سامانه های دارویی سنتز شده از پتانسیل عالی برای شیمی درمانی سرطان برخوردارند. لذا برای کاربردی شدن فرومولاسیون های طراحی شده مطالعات حیوانی میتواند مد نظر قرار گیرد.

۲۸ مهر ۱۳۹۹ ۰۸:۵۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید